• Ali Hazer Deniz
  • 17 Kasım 2023

RUS ASKERİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI GRU’NUN SAHA OPERASYONLARINA İLİŞKİN KISA BİR ANALİZ

ALİ HAZER DENİZ

GRU’nun son yıllarda operasyonları artmıştır. Ukrayna, Gürcistan, Libya, Suriye ve bazı Avrupa ülkeleri GRU’nun (Glavnoye Razvedyvatel'noye Upravleniye / Rus Savunma Bakanlığı Genel İstihbarat Dairesi) operasyon alanına dönüşmüştür. Bu çalışmada, Ukraynalı yetkililerce sorgulanan GRU ajanı Timur Dzortov’un ifade notlarından hareketle GRU’nun saha operasyonlarına ilişkin kısa bir analiz yapılmıştır. Bu analizde, GRU’nun Ukrayna’da planlamış olduğu bir operasyonun yapısı ana hatlarıyla incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak nitel veri analizi yöntemi kullanılmıştır.    

Rus Savunma Bakanlığına bağlı olarak çalışan GRU ajanları Timur Movladovich Dzortov ve Alexey Anatolyevich Komarichev, Ukrayna’lı bir istihbaratçıyı hedef almışlar ve Kiev’de suikast girişiminde bulunmuşlardır. Arabaya yerleştirmeye çalıştıkları patlayıcının kurulum aşamasında planlanandan önce patlaması nedeniyle operasyonları başarısızlıkla sonuçlanmış ve 17 Nisan 2019 tarihinde yakalanmışlardır (SBU obieiavila o likvidatsii zaslannoi iz Rossii diversionnoi gruppy. Rbk, 2019). Rus GRU ajanlarının hedef aldığı Ukraynalı istihbaratçının,  Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın önemli istihbarat birimlerinde yöneticilik yapmış ve sonradan Ukrayna Savunma Bakanlığı Askeri İstihbarat Dairesi (GUR) başkanı olarak atanmış Kirill Budanov olduğu anlaşılmıştır (Stoiakin, 2022).

Sonuçta, GRU’nun planlanmış ve karar verilmiş operasyonu icra aşamasında başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu operasyonun sefer planının analizi ve harekât alanındaki saha başarısızlığının sebepleri ilerleyen kısımlarda ele alınacaktır. Rus ajanlarının ifade verdikleri video kayıtları Ukrayna İç İstihbarat Servisi tarafından sosyal medyada paylaşılmıştır (Pravda, 2019). Bu çalışmada, Rus ajanı Timur Dzortov’un ifadesi temel alınarak GRU’nun çalışma şekli ve saha faaliyetleri etüt edilmiştir. İfade notlarının yorumlanmasından önce, GRU’nun kurulduğu Çarlık Rusya döneminden bugüne kadar devam eden zaman dilimi içerisindeki tarihsel gelişiminin incelenmesi gereklidir.

Analizin tamamını okumak ve indirmek için tıklayınız...

İlginizi Çekebilir

Analizler

Küreselleşme Olgusunda İstihbarat Unsurlarının Rolü

Ömer Kâmil YAZICI / 12 Kasım 2023

Makaleler

Terörizmle Mücadelede Kuvvet Çarpanı: İstihbarat

Erol Başaran BURAL / 09 Aralık 2021


https://www.soccerplayerkits.comhttps://www.mlbonlinepro.com https://www.arsenalfootballpro.com https://www.blackhawksplayeruniform.com https://www.lagalaxysoccershop.com https://www.collegeplayershop.com https://www.mlsplayershop.com https://www.uefaclubjersey.com https://www.nationalsoccershirt.com https://www.mlbplayershop.com https://www.hockeythrowbackshop.com https://www.lakingsplayershop.com https://www.chelseaplayerstore.com https://www.juventusplayershop.com https://www.goldenknightsplayershop.com https://www.bluesplayershop.com https://www.jordangearonline.com/michael-jordan-jerseys-youth https://www.atleticomadridplayershop.com https://www.basketballplayershop.com https://www.romaplayeronline.com https://www.manchestercityplayershop.com https://www.acmilanplayeronline.com https://www.barcelonaplayeronline.com https://www.hotspurplayeronline.com https://www.napoliplayeronline.com https://www.liverpoolplayeronline.com https://www.cavaliersplayeronline.com https://www.warriorsplayeronline.com https://www.hockeyplayeronline.us https://www.patriotsplayeronline.com https://www.soccerplayerjersey.com https://www.bayernmunchenplayershop.com https://www.intermilanplayershop.com https://www.barcelonaplayershop.com https://www.nflplayeruniform.com https://www.realmadridprostore.com