Başar BAYSAL

Başar BAYSAL, lisans eğitimini 2007 yılında Kara Harp Okulunda, yüksek lisans eğitimini 2013 yılında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ve doktora eğitimini 2017 yılında İ.D. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlamıştır. 2007 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmayı müteakip, TSK içerisinde yurtiçi ve yurtdışı farklı görevlerde bulunan Baysal, 2019 yılında TSK’dan emekli olmuştur.

2019 yılında Bilkent Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak görev yapan Baysal, 2020-2021 yıllarında TÜBITAK Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı kapsamında Kolombiya-Bogota’da bulunan Universidad Del Rosario’da doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapmış ve Kolombiya Barış Süreci’nin uygulanması üzerine araştırmalar yürütmüştür.

Başlıca çalışma alanları Uluslararası Güvenlik Çalışmaları, Güvenlikleştirme Teorisi, Barış İnşası ve DDR Süreçleri, Organize Suç araştırmaları ve Latin Amerika’dır. Dr. Baysal halen Ankara Bilim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde Öğretim Üyesi Olarak göreve yapmaktadır.