Ekim Ayı Güvenlik Olayları

1. Ekim ayında yurtiçinde kırsal alanda 8’i büyük, 46’sı orta çaplı olmak üzere toplam 13.326, şehirlerde ise 1.195 operasyon düzenlendi.

2. Yurtiçi operasyonlarda 4’ü gri ve 1’i liste dışı kategoride aranan teröristlerin de bulunduğu 8’i ölü, 1’i sağ olmak üzere toplam 94 terörist etkisiz hale getirildi. Sınır ötesinde ise; Suriye’nin kuzeyinde 99, Irak’ın kuzeyinde 35 olmak üzere yurt dışında toplam 134 PKK terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Ekim ayında yurtiçi ve yurtdışında toplam 456 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi.

3. Yurtiçinde etkisiz hale getirilen teröristlerden 75’i PKK, 18’i DEAŞ ve 1’u aşırı sol terör örgütü mensubudur.

4. Ekim ayı içerisinde terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 2.286 şüpheli gözaltına alındı, 464 kişi ise tutuklandı.

5. Ekim ayında yurt içinde 149, sınır ötesinde ise 130 sığınak/barınak/mağara kullanılamaz hale getirildi.

6. Yurtiçinde 78 silah, 26 mayın/EYP, 195 el bombası, 878 kilogram patlayıcı madde ve 20.869 muhtelif mühimmat ele geçirildi. Sınır ötesinde gerçekleştirilen operasyonlarda ise 1.026 çeşitli çap ve markada silah, 213 mayın/EYP, 316 el bombası ve 85.176 muhtelif mühimmat ele geçirildi.

7. Ekim ayında yurtiçinde 17 terör eylemi gerçekleşmeden önlenmiştir.

8. Uyuşturucu ile mücadeleye yönelik gerçekleştirilen 25.767 operasyonda 1.822 kişi tutuklandı. Operasyonlarda 16.728 kilogram esrar, 1.361 kilogram skunk, 151 kilogram eroin, 157 kilogram kokain, 25 kilogram afyon, 70 kilogram bonzai, 773 kilogram metamfetamin, ele geçirildi.

9. Ekim ayı içerisinde 6 askerimiz ve 4 polisimiz olmak üzere toplam 10 güvenlik görevlimiz şehit oldu.

 

Kaynak: İçişleri Bakanlığı, MSB, TSK açıklamalarından ve açık kaynak haberlerinden yararlanarak hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilir


https://www.soccerplayerkits.comhttps://www.mlbonlinepro.com https://www.arsenalfootballpro.com https://www.blackhawksplayeruniform.com https://www.lagalaxysoccershop.com https://www.collegeplayershop.com https://www.mlsplayershop.com https://www.uefaclubjersey.com https://www.nationalsoccershirt.com https://www.mlbplayershop.com https://www.hockeythrowbackshop.com https://www.lakingsplayershop.com https://www.chelseaplayerstore.com https://www.juventusplayershop.com https://www.goldenknightsplayershop.com https://www.bluesplayershop.com https://www.jordangearonline.com/michael-jordan-jerseys-youth https://www.atleticomadridplayershop.com https://www.basketballplayershop.com https://www.romaplayeronline.com https://www.manchestercityplayershop.com https://www.acmilanplayeronline.com https://www.barcelonaplayeronline.com https://www.hotspurplayeronline.com https://www.napoliplayeronline.com https://www.liverpoolplayeronline.com https://www.cavaliersplayeronline.com https://www.warriorsplayeronline.com https://www.hockeyplayeronline.us https://www.patriotsplayeronline.com https://www.soccerplayerjersey.com https://www.bayernmunchenplayershop.com https://www.intermilanplayershop.com https://www.barcelonaplayershop.com https://www.nflplayeruniform.com https://www.realmadridprostore.com